Виявлення хворих на туберкульоз шкіри
Туберкульоз шкіри є рідкісною локалізацією позалегеневого туберкульозу і до встановлення правильного діагнозу проходить не один рік. Хворих лікують лікарі ЗЛМ від вузлової еритеми, фолікуліту, тромбофлебіту, фурункульозу, трофічних виразок, вульгарних і рожевих вугрів обличчя, різних інфекційно-алергійних васкулітів, що віднесені до групи ризику щодо туберкульозу шкіри.
Діагностичні помилки серед дерматологів ЗЛМ зумовлені неефективною диференціальною діагностикою туберкульозного вовчака із червоним вовчаком, екземою, псоріазом, піодермією, базаліомою, глибокими мікозами.
На консультацію та уточнення діагнозу до фтизіодерматолога направляють:
- усіх хворих із висипкою на шкірі обличчя, шиї, тулуба, слизових оболонках у вигляді горбків, вузликів, папул, ерозій, рубців;
- хворих, в анамнезі яких є посилання на туберкульоз внутрішніх органів;
- хворі, яких лікували від туберкульозу і які перебували на диспансерному обліку з приводу туберкульозу;
- осіб, які мали контакт із хворими на туберкульоз;
- співробітників протитуберкульозних закладів;
- хворих, які часто хворіють на пневмонію;
- хворих із запальними змінами на шкірі, яких неефективно лікують протягом понад 2 міс;
- хворих із виразковими формами піодермії, гідраденітом, мікозами, васкулітами, які не піддаються лікуванню звичайними методами.
У разі направлення на консультацію до фтизіодерматолога слід провести хворому такі клінічні обстеження:
- загальний аналіз крові і сечі;
- розгорнуту печінкову пробу;
- рентгенограму легень;
- біопсію з уражених ділянок шкіри.
Крім цього, треба проконсультувати хворого у суміжних фахівців (отоларинголог, окуліст, гінеколог, ортопед, пульмонолог). Усіх хворих із підозрою на туберкульоз шкіри слід обстежити на СНІД, сифіліс, лепру.
Діагностика туберкульозу рідкісних локалізацій ускладнена і можлива тільки у разі гістологічного і мікробіологічного досліджень біоптатів, ексудату і виділень із нориць.