Головна сторінка Контакти Новини
Про центр Туберкульоз Звітні дані Державні закупівлі Платні послуги ТБ/ВІЛ

Діагностіка

Показання, принципи і порядок направлення хворих на туберкульоз на консультативний прийом і госпіталізацію до фтизіопульмонологічного центру

Консультативний прийом

Показання

1. Проведення диференційної діагностики туберкульозу з іншими захворюваннями, які за клінічною та  рентгенологічною картиною протікають подібно до туберкульозу.
2. Хворі із залишковими змінами після вилікуваного туберкульозу або з неясною активністю.
3. Хворі з районів області з вперше встановленим діагнозом туберкульозу, рецидивами і загостренням туберкульозного процесу для підтвердження діагнозу та визначення місця стаціонарного лікування.
4. Хворі, що перебувають на обліку, для контрольного обстеження і визначення подальшої лікувальної тактики.

Принципи і порядок направлення

1. Хворі з обласних медичних закладів направляються безпосередньо на консультативний прийом після узгодження із завідувачем диспансерного відділення.
2. Хворі з м. Запоріжжя консультуються фтизіатрами міського протитуберкульозного відділення за  направленням лікарів з міських ЛПЗ.
3. Питання про направлення на консультативний прийом хворих, які перебувають на диспансерному обліку в туберкульозних закладах, вирішують районні фтизіатри.
4. Хворі на позалегеневий туберкульоз направляються на консультативний прийом до вузьких спеціалістів підприємства (акушер-гінеколог, ортопед-травматолог, офтальмолог, отоларинголог, дерматологовенеролог, невропатолог) фтизіатрами протитуберкульозних закладів, а також поліклінік і стаціонарів загальної лікувальної мережі фахівцями відповідного профілю.

Необхідний мінімум обстеження перед консультацією фтизіатра

1. Загальний аналіз крові та сечі.
2. Дослідження мокротиння (сечі та ін.) на КСП, АК і при можливості на вторинну флору.
3. Результати рентгенографії, томографії легень, в/венної орографії, спондилографія в 2-х проекціях, артрографія в 2-х проекціях (рентгенівські знімки повинні бути на руках у хворого).
4. Проба Манту з 2ТЄ ППД.
5. При наявності рідини в плевральній порожнині після проведення плевральної пункції з дослідженням плеврального випоту, включаючи цитологічне дослідження.
6. Хворі, що знаходяться на лікуванні або виписані з соматичних стаціонарів, повинні мати докладну виписку з історії хвороби з даними лабораторного і рентгенологічного обстеження в динаміці (рентгензнімки повинні бути на руках у хворого), а також дані про проведене лікування.
7. Хворі з позалегеневою локалізацією туберкульозу, крім спеціального рентгенологічного обстеження, повинні мати флюорографію легень.

Показання і порядок направлення на госпіталізацію до відділення регіонального фтизіопульмонологічного центру

1. Проведення диференціальної діагностики туберкульозу з іншими захворюваннями, схожими по клініко-діагностичної картині в тих випадках, коли діагностика в амбулаторних умовах ускладнена через тяжкий стан хворого або неможливість проведення всіх необхідних методів обстеження пацієнта.
2. Для лікування активних форм туберкульозу, в тому числі, оперативне.
3. При необхідності встановлення активності туберкульозного процесу у декретованих контингентів.
4. Для лікування загострення супутніх неспецифічних захворювань у хворих, що перебувають на обліку в неактивній групі.

Госпіталізація у відділення здійснюється тільки після направлення фтизіатрів: з м. Запоріжжя – фтизіатрами міського протитуберкульозного відділення, з районів області – через обласний консультативний прийом.

Хворі з позалегеневою локалізацією процесу госпіталізуються у відділення позалегеневого туберкульозу тільки після направлення вузьких фахівців Центру через консультативний прийом. У направленні, крім діагнозу, необхідно вказувати дані клініко-рентгенологічного обстеження з обов’язковим свідченням рентгензнимків.
Переведення зі стаціонарів соматичного профілю здійснюється після консультації фтизіатра територіальної протитуберкульозної установи за узгодженням із медичним директором або завідувачем відділення з наданням виписки про проведення лікування і рентгензнимків. У вечерній та нічний час переведення хворих у відділення зі стаціонарів загальної лікувальної мережі здійснюється за узгодженням з черговим лікарем Центру, з наданням оглядової РГ легенів та, за можливістю,  з результатами бактеріоскопічного дослідження мокротиння на КСП.

Термінова (ургентна) госпіталізація у відділення лікарями швидкої медичної допомоги здійснюється тільки тих осіб, що перебувають на обліку в протитуберкульозних закладах при виникненні у них невідкладних станів (легенева кровотеча, спонтанний пневмоторакс та інш.) Особи, що не перебувають на обліку, при подібних станах підлягають госпіталізації в стаціонари соматичного профілю.