Головна сторінка Контакти Новини
Про центр Туберкульоз Звітні дані Державні закупівлі Платні послуги ТБ/ВІЛ

Показання, принципи і порядок направлення хворих на туберкульоз на консультативний прийом і госпіталізацію в ЗОПТД

Консультативный прием

Показания

 1. Проведення диференційної діагностики туберкульозу з іншими захворюваннями, які по клінічній і рентгенологічній картині протікають подібно туберкульозу.
 2. Хворі із залишковими змінами після вилікуваного туберкульозу або з не ясною активністю.
 3. Хворі з районів області з вперше встановленим діагнозом туберкульозу, з рецидивами і загостренням туберкульозного процесу для підтвердження діагнозу та визначення місця стаціонарного лікування.
 4. Хворі що перебувають на обліку для контрольного обстеження і визначення подальшої лікувальної тактики.

Принципи і порядок направлення

 1. Хворі з обласних медичних закладів направляються безпосередньо на консультативний прийом після узгодження із завідуючим диспансерним відділенням.
 2. Хворі з м. Запоріжжя консультуються фтизіатрами територіальних диспансерів м. Запоріжжя за місцем мешкання хворого по направленню лікарів з міських ЛПЗ.
 3. Питання про направлення на консультативний прийом хворих, тих, що перебувають на диспансерному обліку в туб. закладах вирішують дільничні (районні) фтизіатри.
 4. Хворі з позалегеневим туберкульозом направляються на консультативний прийом до вузьких спеціалістів ЗОПТКД (уролог, гінеколог, ортопед, окуліст, отоларинголог, дерматолог, невропатолог) фтизіатрами протитуберкульозних закладів, а також поліклінік і стаціонарів загальної лікувальної мережі фахівцями відповідного профілю.

Необхідний мінімум обстеження перед консультацією фтизіатра

 1. Загальний аналіз крові та сечі.
 2. Дослідження мокротиння (сечі та ін.) на КСП, АК і при можливості на вторинну флору.
 3. Результати рентгенографії, томографії легень, в/венної орографії орографії, спондилографія в 2-х проекціях, артрографія в 2-х проекціях (рентгензнімки повинні бути на руках у хворого).
 4. Проба Манту з 2ТЄ ППД.
 5. При наявності рідини в плевральній порожнині після проведення плевральної пункції з дослідженням плеврального випоту, включаючи цитологічне дослідження.
 6. Хворі, що знаходяться на лікуванні або виписані з соматичних стаціонарів, повинні мати докладну виписку з історії хвороби з даними лабораторного і рентгенологічного обстеження в динаміці (рентгензнімки повинні бути на руках у хворого), а також дані про проведене лікування.
 7. Хворі з позалегеневою локалізацією туберкульозу, крім спеціального рентгенологічного обстеження, повинні мати флюорографу легень.

Показання і порядок направлення на госпіталізацію у відділення обласного протитуберкульозного клінічного диспансеру

 1. Проведення диференціальної діагностики туберкульозу з іншими захворюваннями, схожими по клініко-діагностичної картині в тих випадках, коли діагностика в амбулаторних умовах ускладнена через тяжкий стан хворого або неможливість проведення всіх необхідних методів обстеження, пацієнта.
 2. Для лікування активних форм туберкульозу, в тому числі, оперативне.
 3. При необхідності встановлення активності туберкульозного процесу у декретованих контингентів.
 4. Для лікування загострення супутніх неспецифічних захворювань у хворих, що перебувають на обліку в неактивній групі.

Госпіталізація у відділення ОПТКД здійснюється тільки після направлення районних фтизіатрів: з м.Запоріжжя – фтизіатрами міських протитуберкульозних диспансерів, з районів області- через обласний консультативний прийом ЗОПТКД.

Хворі з позалегеневою локалізацією процесу госпіталізуються у відділення позалегеневого туберкульозу тільки після направлення вузьких фахівців ЗОПТКД через консультативний прийом. У направленнях, крім діагнозу, необхідно вказувати дані клініко-рентгенологічного обстеження з обов’язковим свідченням рентгензнимків.

Переведення з стаціонарів соматичного профілю здійснюється після консультації фтизіатра територіальної протитуберкульозної установи за узгодженням із заст. головного лікаря по лікувальній роботі або завідуючими відділень з наданням виписки про проведення лікування і рентгензнимків. У вечерній та нічний час переведення хворих у відділення ЗОПТКД з стаціонарів загальної лікувальної мережі здійснюється по узгодженню зі старшим черговим лікарем ЗОПТКД, з наданням оглядової РГ легенів та по можливості з результатами бактеріоскопічного дослідження мокротиння на КСП.

Термінова (ургентна) госпіталізація, у відділення ЗОПТКД лікарями швидкої медичної допомоги здійснюється тільки тих осіб, що перебувають на обліку в протитуберкульозних закладах при виникненні у них невідкладних станів (легенева кровотеча, спонтанний пневмоторакс та інш.) Особи, що не перебувають на обліку, при подібних станах підлягають госпіталізації в стаціонари соматичного профілю.