Обласний (територіальний) рівень
Медичні працівники обласного рівня координують роботу всіх районів області. В областях з централізованою протитуберкульозною службою діагностика і лікування туберкульозу проходять на рівні області. В областях з децентралізованою протитуберкульозною службою туберкульозні лікарні і санаторії знаходяться в районах.
Співробітники обласного протитуберкульозного диспансеру несуть відповідальність за надання допомоги хворим на туберкульоз, проведення нагляду за туберкульозом (збирання даних, аналіз і складання звітів), навчання, моніторинг і курацію, постачання протитуберкульозних препаратів і т.д.
Функції медичних працівників обласного протитуберкульозного закладу під час здійснення стратегії ВООЗ:
1. Безпосередня взаємодія з іншими відомствами, особливо з Державним департаментом України з питань виконання покарань, що абсолютно необхідно у зв’язку з ростом захворюваності на туберкульоз в установах кримінально-виконавчої системи.
2. Робота в тісному співробітництві з установою центрального рівня пореалізації, моніторингу й оцінювання програми боротьби з туберкульозом.
3. Координація заходів щодо боротьби з туберкульозом у районах і керівництво персоналом, що займається виявленням випадків захворювання і лікуванням хворих на туберкульоз. Відвідування кожного району не менше одного разу на 3 міс. Згодом частота виїздів визначається результатами роботи того чи іншого району.
4. Верифікація діагнозу і лікування хворих на туберкульоз, діагностований у районі.
5. Надання послуг референс-лабораторії, що включають проведення бактеріологічного дослідження й аналізу на чутливість до лікарських препаратів зразків мокротиння, відібраних до початку і під час лікування. Лабораторія зобов’язана вчасно інформувати районні лабораторії про отримані результати і вносити дані про результати бактеріологічних досліджень і аналізу начутливість до лікарських препаратів у журнал обласної лабораторії — “Лабораторний реєстраційний журнал (культуральні дослідження)” (ТБ 04/2).
6. Контроль якості мікроскопії мазка мокротиння, проведеної в районах.
7. Організація програм підготовки фахівців у районах, а також навчання працівників охорони здоров’я (ЗЛМ і протитуберкульозної служби) на робочому місці.
8. Ведення обласного журналу реєстрації і забезпечення правильного обліку всіх результатів мікроскопічного і бактеріологічного дослідження мазків мокротиння, результатів тесту на чутливість до лікарських препаратів, а також результатів лікування кожного пацієнта.
9. Забезпечення щоквартальної звітності про виявлені випадки захворювання на туберкульоз у районі, негативації мокротиння, результатах антимікобактеріальної терапії і проведення контролю пересилання цих звітів в обласний заклад.
10. Перевірка точності складання щоквартальних звітів, аналіз отриманих даних і передача звітів на центральний рівень.
11. Придбання і розподіл матеріалів, необхідних для програми, у тому числі протитуберкульозних препаратів (контроль замовлення, доставка і збереження на складі препаратів, їхнього розподілу між обласними і районними установами і контроль їхнього використання), лабораторного устаткування і витратних матеріалів, бланків, реєстраційних журналів, навчальних посібників і т.п.
12. Проведення спільних протитуберкульозних заходів з закладами ЗЛМ, протитуберкульозними диспансерами, а також лікувальними закладами Державного департаменту України з питань виконання покарань і неурядовими організаціями.
13. Розроблення і проведення заходів щодо санітарної освіти для підвищення рівня поінформованості хворих на туберкульоз і населення щодо проблеми туберкульозу разом з обласним відділом охорони здоров’я, районними і неурядовими організаціями (Товариством Червоного Хреста і т.д.).