Сучасні підходи до лікування туберкульозу
Лікування туберкульозу
Лікування туберкульозу є складним процесом і зазвичай включає в себе довготривалу терапію антибактеріальними препаратами, яка триває протягом кількох місяців або навіть років. Основні принципи лікування туберкульозу включають таке:
- Антибіотикотерапія. Головною частиною лікування туберкульозу є прийом антибіотиків. Для лікування легеневого туберкульозу застосовують комбінації декількох антибіотиків протягом щонайменше 6 місяців. У важких випадках лікування може тривати довше.
- Дотримання режиму та регулярність лікування. Дуже важливо вживати антибіотики точно за розкладом, навіть якщо ви почуваєтесь краще. Пропуск доз або неповне лікування можуть призвести до утворення стійких штамів бактерій та лікування ускладнень.
- Лікування латентного туберкульозу. Люди з латентним туберкульозом (без симптомів) можуть також потребувати лікування для запобігання активного захворювання. Для цього використовують антибіотики.
- Відслідковування та моніторинг. Лікар повинен регулярно відслідковувати хід лікування та виконувати необхідні лабораторні дослідження, щоб переконатися в ефективності терапії та відсутності побічних ефектів.
- Уникайте контактів з іншими людьми. Особи з активним туберкульозом повинні обмежувати контакт з іншими, особливо з тими, у кого імунна система вже ослаблена.
- Спеціальна дієта. Деякі антибіотики можуть спричинити побічні ефекти, такі як погіршення апетиту або печінкові ускладнення. У таких випадках лікар може рекомендувати спеціальну дієту та вітамінні комплекси.
- Підтримуюча терапія. У деяких випадках лікування туберкульозу може включати інші ліки, які допомагають заспокоїти симптоми і полегшити процес загоєння.
Лікування туберкульозу повинно проводитися під наглядом кваліфікованого медичного персоналу, оскільки некоректно проведене лікування може призвести до резистентності бактерій до антибіотиків та ускладнень. Для успішного лікування та повного одужання важливо виконувати всі рекомендації лікаря.
РЕЖИМ BPAL — НАСТУПНИЙ ВЕЛИКИЙ КРОК ВПЕРЕД У БОРОТЬБІ ІЗ ЛІКАРСЬКО-СТІЙКИМ ТУБЕРКУЛЬОЗОМ В УКРАЇНІ
Лікарсько-стійкий ТБ (далі — ЛС-ТБ) спричиняє одну третину смертей унаслідок стійкості до антимікробних препаратів. Зростання тягаря ЛС-ТБ представляє серйозну проблему для громадського здоров’я через втрату працездатності населення та високі показники смертності. У зв’язку з обмеженим вибором доступних лікарських засобів та небезпекою захворювання для життя пацієнта лікування ЛС-ТБ ставить перед лікарями безліч складних завдань.
Нагальна необхідність розробки більш ефективних режимів лікування пацієнтів з ЛС-ТБ стала стимулом для низки досліджень та ініціатив, присвячених тестуванню більш ефективних та новаторських режимів лікування, що включають нові та перепрофільовані препарати.
Режим BPaL — це новітня схема лікування ЛС-ТБ, що складається з таблетованих форм препаратів бедаквіліну, претоманіду та лінезоліду. Завдяки режиму BPaL загальна тривалість лікування пацієнтів з ЛС-ТБ скорочується майже втричі: 6-9 місяців проти 18-24 місяців, пацієнтам більше не потрібно протягом багатьох місяців отримувати болісні ін’єкції, а найголовніше, що цей режим надає багато більше шансів на одужання (до 90% за даними результатів клінічних досліджень).
За останні 40 років в світі було розроблено та схвалено до застосування лише 3 нових протитуберкульозних лікарських засоби, два з яких — Претоманід та Бедаквілін — входять до складу режиму BPaL, що робить цей режим високоефективним для пацієнтів з найскладнішими для лікування формами ЛС-ТБ. Повномасштабне впровадження операційного дослідження BPaL в Україні дає надію на виліковування понад 1000 людей зі стійкими формами ТБ, а скорочення загальної тривалості лікування та можливість якнайшвидше повернутись до сім’ї та роботи є надзвичайно важливим в умовах війни та гуманітарної кризи. МОЗ України у співпраці з національними та міжнародними партнерами виконано надзвичайну роботу, щоб зробити режим BPaL максимально доступним для всіх, хто його потребує.
Режим BPaL показаний дорослим та дітям віком від 14 років із захворюванням на ТБ зі стійкістю щонайменше до рифампіцину та фторхінолонів (пре-широка лікарська стійкість), а також пацієнтам з невдачею попереднього курсу лікування ЛС-ТБ.
Препарати, що входять до складу режиму BPaL закуплено коштом державного бюджету. Нагадуємо, що лікування ТБ та ЛС-ТБ (в т.ч. за режимом BPaL) в Україні є безоплатним для пацієнтів.